Не ползвайте фирми за недвижими имоти – продължение
Трети случай
Предлага се апартамент, цената малко под пазарната, защото се цели бърза продажба. Брокерът води евентуален купувач и по време на огледа, продавача дава визитка на купувача, с предложение да загърбят фирмата посредник. Правят сделката и при предаване на владението на имота се оказва, че в жилището има запазено право на ползване на бабата на продавача и тя си предявява правата и не пуска купувача в имота. Резултата: Един мошенник (продавача) получава голяма сума пари от продажбата, без да подсигури възможност на купувача да влезe във владение на собствения си имот. Купувачът има имот на книга, но ще може да го ползва след смъртта на бабата, и това само за да спести една комисионна.
Четвърти случай
Предлага се имот от юридическо лице. Всички документи на имотът са редовни. Уговорката между продавача и купувача е цената да се изплати при изповядване на сделката на ръка. Брокерът изважда удостоверение, че фирмата има задължения, но продавача уверява купувача, че ще уреди тази незначителна подробност. Въпреки възраженията на брокера, купувача, който се е „сприятелил” с продавача, не се съобразява с възраженията. Изплаща договорената сума, влиза във владение на имота, но не след дълго време, започват проблемите и възможна евикция (съдебно отстраняване от жилището). Резултата: С години ходене по мъките и хабене на нерви и средства на добросъвестния купувач. Тук не беше избегната агенцията, но напълно игнориране съветите на брокера, а сляпо доверяване продавача.
За евтините имоти писах в блога и на 12 април 2011г и за опасностите, които крият. Ако считате, че подобни случки няма да се случат на Вас не ползвайте услугите на фирми за недвижими имоти.
Пепа Стойнова